Skip to main content
Avatar
admin
FINANSE

Podatek dochodowy w 2019 roku. 5 ważnych zmian.

Mówi się, ze w życiu pewne są dwie rzeczy: śmierć i podatki. Te ostatnie również z pewnością będą podlegać kolejnym zmianom. W przyszłym roku również nie ominą nas zmiany i nowelizacje w projektach ustaw finansowych, w tym ustaw podatkowych.

Obecnie wszystkie procedowane nowelizacje wprowadzane w ustawach podatkowych mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego, co ma zapobiegać wyłudzeniom i oszustwom podatkowym. Poniżej przedstawimy 5 najważniejszych zmian, które zaczną obowiązywać w rozliczeniach finansowych w 2019 roku.

Ważne zmiany rozliczania firmowych samochodów

Ta zmiana z pewnością nie przypadnie do gustu wielu przedsiębiorcom. Nowe prawo podatkowe będzie obowiązywać do rozliczania 50% podatku VAT dla każdego, kto używa służbowego samochodu do celów prywatnych. Zmniejszy to koszty uzyskania przychodu z użytkowania auta służbowego aż o połowę. Ewidencja przebiegu samochodu będzie szczegółowo rozliczana z fiskusem.

Nowe zasady rozliczania PIT

To akurat lepsza informacja dla osób, którym nie odpowiadała dotychczasowa forma rozliczania rocznych deklaracji podatkowych. Od nowego roku przygotowanie prawidłowych deklaracji podatkowych będzie należało do obowiązków urzędników.

Będzie to dotyczyło deklaracji podatkowych PIT-37 i PIT-38. Nowe zeznania podatkowe będą przygotowywane na podstawie rozliczeń z lat ubiegłych. Już 15 lutego uruchomiona będzie nowa aplikacja, dzięki której podatnik będzie mógł sprawdzić i zweryfikować lub poprawić swój PIT.

Podatnicy składający deklaracje PIT-36 i PIT 36L na dedykowany e-system będą musieli poczekać aż do 2020 roku.

Wyższa kwota wolna od podatku

W nowym roku kwota wolna od podatku będzie wynosiła 8000 zł. To oznacza, że podatnicy którzy zarabiają mniej w rocznej skali będą zwolnieni zostaną z obowiązku podatkowego. Jeśli zarobki przekraczają minimalny próg, podatnicy będą uiszczać podatek degresywny: im większe dochody tym mniejszy będzie podatek.

Nierejestrowana działalność.

W nowym zeznaniu podatkowym będzie można umieścić tzw. działalność nierejestrowaną. Dzięki Konstytucji Biznesu taka forma działalności gospodarczej będzie mogła być prowadzona przez osobę, która przez ostatnie 5 lat nie prowadziła innej działalności. Przedsiębiorca niezarejestrowany nie tylko będzie zwolniony z obowiązku zgłaszania swojej firmy do CEIDG czy US, nie będzie także musiał odprowadzać składek ZUS.

Przychód z prowadzonej w ten sposób działalności nie może przekroczyć 50% kwoty wynagrodzenia minimalnego. W tym roku będzie wynosił więc 1 050 zł brutto.

Niższa stawka CIT

Podatek CIT zostanie obniżony z 15 do 9% dla tych małych firm, których roczny dochód nie przekroczy kwoty 1,2 mln euro oraz tych, którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Planowanych zmian oczywiście zajdzie o wiele więcej. Niezależnie od tego, które spośród ustaw będą nas najbardziej dotyczyć, warto jak najszybciej zaktualizować swoją wiedzę i nie dać się zaskoczyć przyszłorocznej nowelizacji.