Skip to main content
Damian Pietrzak
Damian Pietrzak
BIZNES FINANSE

Jak wybrać najlepszą firmową lokatę?

Wielu przedsiębiorców bardzo sobie ceni możliwość inwestowania wolnych środków firmowych na bankowych lokatach. Jest to jeden z najprostszych i najbezpieczniejszych produktów finansowych oferowanych przez banki. Jakimi kryteriami należy kierować się wybierając najlepszą lokatę?

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w 2017 roku polscy przedsiębiorcy odłożyli na lokatach ok. 275 miliardów złotych. Lokata jest nie tylko dobrym pomysłem na oszczędzanie funduszy, które potem można przeznaczyć na dalsze inwestycje i rozwój firmy. Jak jednak wybrać najlepszą lokatę spośród wszystkich na rynku? Czy warto korzystać z internetowych porównywarek?

Jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów są bankowe serwisy online, oferujące porównywanie ofert dostępnych na rynku. Po określeniu wymagań, jakie powinien spełniać  idealny produkt finansowy, przedsiębiorca otrzymuje zestawienie aktualnych propozycji z różnych banków, pogrupowane według istotnych dla firmy parametrów. Inne wartości będą odpowiadały większej spółce, inne jednoosobowej działalności gospodarczej czy niewielkiego przedsiębiorstwu.

Jakie warunki powinna spełniać lokata?

Wiele banków oferuje lokaty długoterminowe. Część z nich jest jednak mało elastyczna i nie daje przedsiębiorcom swobody w dysponowaniu ulokowanymi środkami.

Warto szukać więc ofert, które są łatwe w obsłudze i zapewniają stabilny zysk, nie tracąc na elastyczności. W biznesie czas to pieniądz, więc idealna lokata powinna być elastyczna i gwarantować szybkie wycofywanie środków w razie potrzeby bez straty wszystkich skapitalizowanych odsetek.

Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak częstotliwość kapitalizacji odsetek, procent straty zysku przy wcześniejszym rozwiązaniu lokaty oraz jaka jest górna granica wpłaty, która ogranicza przedsiębiorcom zainwestowanie przedsiębiorcom znacznych kwot pieniędzy.

Kryteria porównywania

Przy tworzeniu rankingu ofert finansowych na rynku z pewnością najważniejszym kryterium jest oprocentowanie lokaty. To najważniejszy parametr, który definiuje ile zysku wypracują pieniądze firmy na lokacie. Kolejnym czynnikiem jest okres naliczania odsetek.

Warto wybrać taką, w której pieniądze kapitalizowane są np. kwartalnie. Dzięki temu mamy gwarancję stałego zysku i możliwość dalszego reinwestowania odsetek. Dzięki temu możemy uzyskać wyższy wzrost na kapitale, niż gwarantowane pierwotnie oprocentowanie.

Porównywarki nie sprawdzają jednak wszystkiego. Warto zasięgnąć porad w oddziałach banku, jak wyglądają inne istotne sytuacje z punktu widzenia przedsiębiorcy, np. rozwiązanie lokaty przed czasem. Może okazać się, że bank wyzeruje wszystkie naliczone odsetki, które wypracował nasz kapitał od początku trwania umowy.

Lokaty bankowe są powszechnie uznawane za bezpieczne narzędzie inwestowania i pomnażania finansów. Dla wielu przedsiębiorców będzie to pierwszy krok do oszczędzania firmowych środków i dobry sposób na rozwój. Przede wszystkim jest to jednak stabilna inwestycja.

Warto zasięgnąć jak najwięcej informacji na temat interesujących nas ofert ze wszystkich możliwych źródeł, aby wybrać najlepszą dla swojej firmy.

Damian Pietrzak

Damian Pietrzak

Ekspert finansowy