Skip to main content
Damian Pietrzak
Damian Pietrzak
LIFESTYLE

Biznesowy dress code – ubierz się jak Harvey Spectre

Styl człowieka sukcesu nierozerwalnie związany jest z jego wizerunkiem. Jeśli chodzi o męski power dressing, nienaganny styl do prowadzenia poważnych negocjacji i wygrywania w biznesie, Harvey Spectre jest niewątpliwie wzorem do naśladowania. 

Ten twardy prawnik i korporacyjny kicker w serialu telewizyjnym Suits nosi swój świetnie skrojony, trzyczęściowy garnitur od Toma Forda jak zbroję. Jego eleganckie, wypastowane pantofle błyszczą od wejścia na salę sądową onieśmielając przeciwników, zanim jeszcze zdąży zabłysnąć ciętą ripostą.

Harveya Spectre’a możemy podziwiać na setkach kont na Instagramie, gdzie jego chłopięcy wygląd, ostry styl i szybki dowcip są wielbione  z niemal ewangelicznym zapałem.

Przeprowadzenie wywiadu z taką osobistością byłoby naprawdę imponujące, więc jesteśmy wdzięczni, że możemy poznać jego alter ego, Gabriela Machta. Z niedbałym zarostem, ubrany w luźną granatową koszulę, szare flanelowe chinosy, pasujące trapery i kolorowe akcesoria, Macht niemal pod każdym względem jest przeciwieństwem swojej najbardziej znanej postaci.

Wzory do naśladowania

To, że Spectre jest postrzegany jako ikona stylu, nie jest zaskoczeniem. Suits to już kultowy serial, który doczekał się aż 8 sezonów. Połączenie prawniczych gierek i błyskotliwej interakcji pomiędzy głównymi bohaterami sprawiło, stał od pierwszego odcinka stał się niezaprzeczalnym hitem.

“Chcieliśmy, aby Harvey był bardzo podobny do Cary’ego Granta i Steve’a McQueena. Od nich czerpał ten romantyczny element nostalgicznego uwielbienia przeszłości, ale także charakteryzował jego mocną stronę, mógł powalić przeciwników wzrokiem, a jego trzyczęściowy garnitur działał jak zbroja,”. Tak o swojej postaci mówił Macht w jednym z wywiadów.

“Inspiracja legendami starego hollywood wiele wniosła w budowanie postaci Spectera, ponieważ jest on typem samca Alfa, zatwardziałym, naprawdę agresywnym facetem. Chcieliśmy stworzyć trudną postać aby potem powoli, w miarę upływu czasu, trochę mu tą maskę twardziela odkrywać. I to właśnie zrobiliśmy.”

Macht szybko jednak zwraca uwagę na brak podobieństw między nim a Spectrem.

“Owszem, lubię klasyczny garnitur, jak każdy facet. Tom Ford jest świetny bo to przecież przepiękny garnitur, ale czasami nie chcę go nosić w życiu osobistym tylko dlatego, że nie jestem Harveyem. Prywatnie wolę dżinsy i t-shirt. Na co dzień wolę styl casual”, mówi.

Alter ego Macht przyznaje również, że posiadanie zadziornego alter ego może czasami okazać się przydatne. “W miarę upływu czasu czuję się coraz bardziej związany z Harveyem. Moje życie zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Serial jest hitem na całym świecie, więc wszędzie gdzie jestem ludzie mnie rozpoznają. Tak samo jak jestem bardzo wdzięczny moim fanom i rozumiem fenomen serialu, tak samo bardzo cenię też sobie moją prywatność i anonimowość. I to jest bardzo trudne, gdy wybrałeś sobie zawód jak mój”, mówi. “Jeśli serial jest popularny, zabiera to aktorowi anonimowość. Są chwile na ulicy gdzie ktoś mnie zatrzymuje i jestem za to bardzo wdzięczny, ale lubię swoją prywatność i nie chcę, aby moje dzieci były nią dotknięte. Więc jeśli witając się z kimkolwiek na ulicy jestem trochę niegrzeczny, wtedy wychodzi ze mnie mój wewnętrzny Harvey.” Wraz z produkcją kolejnych sezonów Suits i wzrostem popularności serialu, Gabriel Macht stał się synonimem Spectre’a do tego stopnia, że ​​trudno sobie  przypomnieć, że ten utalentowany aktor ma na koncie wiele ról i dokonań scenicznych.  Kiedy Suits dobiegnie końca, Macht planuje zrobić sobie przerwę od rygorystycznych harmonogramów zdjęciowych w telewizji i wybrać kilka projektów hobbystycznych. “Kiedy kończę Suits, myślę, że zrobię sobie przerwę od telewizji. Mam nadzieję, że zrobię kolejny film, być może jakiś reżyseruję, a na pewno zagram trochę w teatrze” – mówi Macht. “Jeśli z perspektywy czasu spojrzycie na role które grałem (przed Suits), zobaczycie, że bardzo się różnią od postaci Harveya Spectera. Mam jeszcze wiele asów w rękawie”

 

Jak więc wygląda styl prawdziwego biznesmena?

Zapytany o wskazówki dotyczące stylu ubioru Harveya, Macht przytacza jedną ze scen w serialu, aby zilustrować swoją odpowiedź:

“To zdecydowanie pomaga, jeśli masz trochę pieniędzy które możesz wydać na garnitur. W pierwszym sezonie, kiedy Harvey i Mike Ross, jego serialowy partner rozmawiają, Mike mówi: “wydałem 500 dolarów na garnitur”, a Harvey odkrył, “jak wiele garniturów, dopytuje Spectre:  “pięć garniturów”. Więc nie możesz wydać 100 dolarów na garnitur, musisz w to zainwestować trochę więcej pieniędzy “.

Damian Pietrzak

Damian Pietrzak

Ekspert finansowy