Skip to main content
Damian Pietrzak
Damian Pietrzak
LIFESTYLE

5 najdroższych zegarków na świecie

Stylowy zegarek to atrybut eleganckiego gentlemana. Te niewielkie akcesoria są nie tylko formą pięknego biżuteryjnego dodatku, ale również często wyznacznikiem prestiżu i statusu noszącego.

Pasjonaci rzeczy pięknych i użytecznych mają w swoich zbiorach po kilka zegarków na różne okazje. Najzamożniejsi kupują unikalne, często wiekowe chronometry jako przedmioty kolekcjonerskie.

W 2016 roku na aukcji zabytkowych zegarków w Genewie jeden z zegarków naręcznych osiągnął cenę 11 milionów dolarów.

Co może więc decydować o cenie zegarków?

Ilość wypuszczonych na rynek egzemplarzy danego modelu, użyte cenne materiały takie jak złoto, platyna czy kamienie szlachetne. Ważna jest również metoda wykonania zegarka, najcenniejsze i najbardziej poszukiwane na świecie zegarki są wykonane ręcznie.

Poniżej przedstawiamy listę 5 najdroższych na świecie zegarków.

5. Patek Philippe 1527

Wartość: 5,5 miliona dolarów

Zegarki znajdujące się na tej liście jedną wspólną cechę: należą do wyrobów najbardziej renomowanych firm zegarmistrzowskich na świecie. Wśród nich nie brakuje szwajcarskiego potentata branży, marki Patek Philippe. Model 1527 to perełka wśród produktów marki założonej w Genewie w 1839 roku. Od prawie 180 lat firma stawia sobie za cel zadowolenie klientów.

Ich produkty od początku uznawane są za jedne z najlepszych na świecie. Na 5 miejscu znajduje się zegarek z 1943 roku, wykonany z 18 karatowego złota. Tarczę zdobią 23 kamienie szlachetne. W środku znajdziemy niezawodny szwajcarski mechanizm.

Oprócz godziny, zegarek wskaże datę i fazę księżyca oraz zmierzymy prędkość.

4. Patek Philippe Caliber 89

Wartość: 6 milionów dolarów

To model jubileuszowy, wyprodukowany w 1989 roku aby uczcić stu pięćdziesięciolecie istnienia firmy Patek Phillippe. To kieszonkowe dzieło sztuki jest często nazywane „najbardziej skomplikowanym zegarkiem świata”.

Pomimo niewielkich rozmiarów waży aż 1,1 kg. To wszystko za sprawą materiałów z których jest wykonany: platyny oraz 3 rodzajów złota, białego, różowego i żółtego 18-karatowego najwyższej próby.

Ponadto to cudo zegarmistrzowskiej inżynierii posiada aż 2 cyferblaty i 33 mechanizmy, wskazujące m. innymi dzień miesiąca, tygodnia, fazy księżyca, godzinę wschodu i zachodu słońca, temperaturę a nawet położenie gwiazd na niebie.

Łącznie w Caliber 89 ze szwajcarską precyzją pracuje aż 1782 elementy. Imponujące, prawda?

3. Patek Philippe 1518

Wartość: 11 milionów dolarów

Ostatni z zegarków marki Patek Phillipe plasujący się na podium top 3 to model 1518. Dlaczego jest tak unikatowy?

Zegarek sprzedano za bajońską cenę 11 milionów dolarów.

To model wykonany ze stali nierdzewnej. Stworzony na początku 1941 roku model 1518 był pierwszym zegarkiem na świecie, jakie kiedykolwiek wyprodukowano w serii przez jednego producenta.

Jest numerem jeden w serii tylko czterech, o których obecnie wiadomo, że istnieją. Siedmiu licytujących walczyło o ten zegarek. Model o którym mówimy został sprzedany prywatnemu kolekcjonerowi w 2016 roku.

 

2. Joaillerie 101 Manchette

Wartość: 30 milionów dolarów

Temu zegarkowi bliżej do designerskiej, diamentowej bransoletki. Maleńki cyferblat otacza 575 diamentów oraz 18-karatowe złoto.

W tym przypadku funkcja chronometru jest marginalna, Joailleire to przede wszystkim dzieło sztuki jubilerskiej. Producentem tego dzieła jest Jaeger-LeCoultre, kolejny szwajcarski potentat na rynku chronometrów.

Firma założona w 1833 roku do dziś nie traci na aktualności, tworząc unikatowe dzieła sztuki dla miłośników ekskluzywnych dodatków.

1.   Graff Hallucination Watch

Wartość: 55 milionów dolarów

Pierwsze miejsce na podium zajmuje Graff Hallucination Watch. Zapierający dech w piersiach zegarek po raz pierwszy został zaprezentowany na targach biżuterii i zegarków Baseworld w 2014 roku.

Laurence Graff, założyciel firmy Graff Diamonds dzięki której powstał ten niezwykły zegarek, określa go mianem „rzeźbiarskiego arcydzieła”.

Hallucination to 110 karatowa biżuteria, zdobiona kolorowymi, niezwykle rzadkimi kolorowymi diamentami. Każdy z nich został pieczołowicie osadzony w ręcznie wykonanej bransolecie.

Graff Diamonds pragnęło stworzyć niepowtarzalne dzieło sztuki jubilerskiej i osiągnęło sukces. To prawdopodobnie najdroższy zegarek istniejący obecnie na świecie!

Damian Pietrzak

Damian Pietrzak

Ekspert finansowy