Skip to main content
Damian Pietrzak
Damian Pietrzak
LIFESTYLE

5 biznesowych biografii, które powinieneś przeczytać

Biografie i wspomnienia ludzi biznesu to świetne źródło inspiracji i pomysłów, które możesz wykorzystać w rozwoju siebie i swojej firmy. Czytanie wartościowych pozycji to nie tylko sposób na miłe spędzenie wolnego czasu, ale również sposób  na naukę i inwestycję w samorozwój. Dobry przedsiębiorca rozumie, że zawsze można się czegoś nauczyć od lepszych i odnoszących większe sukcesy.  Oto kilka pozycji, które powinny się znaleźć w biblioteczce każdego człowieka sukcesu.

„Moje życie i dzieło” Henry Ford

To pozycja must-have dla każdego, kto interesuje się biznesem. Ponadczasowa historia człowieka, który stworzył imperium i markę, która przetrwała do dziś. Również zasady, którymi kierował się w swojej pracy i styl myślenia tego geniusza biznesu z pewnością są aktualne w dzisiejszych czasach. Każdy wyniesie z tej lektury wartościowe przesłanie dla siebie.

„Sukces w 10 słowach” Terry Leahy

Historia potentata handlowego, który postawił na nogi upadającego giganta. Terry Leahy, zanim został prezesem Tesco, uciekł z rodzinnej Irlandii przed głodem i bezrobociem. Pieniądze, które wygrał obstawiając wyścigi psów pozwoliły mu przenieść się do Liverpoolu i zatrudnić jako młody specjalista do spraw marketingu w sieci dyskontów. Sukces w 10 słowach to zbiór doświadczeń i refleksji Terrego nad popełnionymi błędami. Teraz możesz poznać historię powstania potentata na światowym rynku sprzedawców detalicznych i wykorzystać historię Leahy’ego do wzmocnienia pozycji swojej firmy.

„Grube ryby. Jak zarobili swój pierwszy miliard”  Michał Matys

To zbiór opowieści o 10 rekinach polskiego biznesu. Historie inspirujących osobowości: Jana kulczyka, Zygmunta Solorza-Żaka, Leszka Czarneckiego, Adama Górala, Ryszarda Krauze, Michała Sołowowa, Aleksandra Guzowatego i innych. Kim oni są? Geniuszami biznesu, czy władcami mrocznego półświatka, zamieszanymi w brudne interesy. Jak zdobyli pierwszy milion? Jak zmieniło się przez lata ich życie i światopogląd oraz jaką role w tym wszystkim odegrały pieniądze. To również portret polskiej gospodarki ostatniego trzydziestolecia:  od czasów PRLu-u po współczesne afery z politycznymi układami w tle.

„Steve Jobs” Walter Isaacson

Już za życia został okrzyknięty legendą  świata biznesu. Jobs wprowadził wiele zmian w nasze życie osobiste i sposób, jaki traktujemy technologię: pracujemy, słuchamy muzyki czy oglądamy filmy. Tablety, telefony, laptopy z logiem jabłka rewolucjonizują i ustanawiają nowe standardy w elektronice. Ksiązka Waltera Isaacsona powstała przy współpracy z samym Jobsem. To wynik prawie 50 rozmów osobistych, wywiadów czy wspomnień bliskich i współpracowników Steve’a. To kontrowersyjna, barwna postać która stworzyła imperium . Jobs był perfekcjonistą, napędzanym przez  pasję tworzenia artystą i architektem nowoczesnych technologii. Dzięki tej pozycji możemy zajrzeć za kulisy powstania imperium Apple.

„Fakap. Moja przygoda z korpoświatem” Daniel Lyons

Autor Fakapu z dnia na dzień traci pracę w Newsweeku i przypadkowo trafia do zespołu pewnego startupu. Szybko okazało się, że doświadczenia poprzedniego życia wcale nie pomogą mu w odnaleźć się w nowej sytuacji. To przewrotna opowieść o świecie współczesnego biznesu, relacjonowana prosto z epicentrum wydażeń. Jak wygląda od wewnątrz świat firm Doliny Krzemowej, w której absurd miesza się z codziennością. Pozycja jeszcze przed wydaniem wywołała spore kontrowersje. Lyons odpowiada, jak nie zwariować w korpoświecie i zachować zdrowy rozsądek w nie do końca rozsądnej rzeczywistości biznesu.

 

Damian Pietrzak

Damian Pietrzak

Ekspert finansowy